Nachádzate sa tu

Domov

Diakonská vysviacka v Banskej Bystrici

Na fotke zľava diakoni Filip Gulai, Michal Barniak, Tomáš Švingál, otec biskup Marián Chovanec, Jakub Randis a Juraj Kiss

     V Banskobystrickej diecéze pribudlo v sobotu 9. júna 2018 päť nových diakonov. Diakonská vysviacka sa konala vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici. Ich svätiteľom bol banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Keďže na tento deň pripadla aj liturgická spomienka na Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, diecézny otec biskup  vo svojej homílii budúcim diakonom pripomenul Pannu Máriu, ktorú prirovnal k prvej diakonke, ako vzor pre ich službu. Tiež pripomenul, že na Panne Márii môžeme sledovať, ako vyzerá a koná človek, ktorý plne spolupracuje s Duchom Svätým.

     Po homílií otec biskup prostredníctvom vkladania rúk a konsekračnej modlitby vysvätil 5 nových diakonov, dvoch seminaristov piateho ročníka a dvoch seminaristov šiesteho ročníka: Michala Barniaka z farnosti Bátovce (filiálka Pečenice), Filipa Gulaia z farnosti Nová Baňa, Juraja Kissa z farnosti Banská Štiavnica, Jakuba Randisa z farnosti Brehy a Tomáša Švingála z farnosti Hriňová.

     Po svätej omši sa v mene všetkých svätencov poďakoval Filip Gulai a následne sa noví diakoni spolu s predstavenými Kňazského seminára v Badíne a so svojimi principálmi odobrali na spoločný obed s otcom biskupom. Tu dostali i svoje prvé dispozície, kde budú pôsobiť ako diakoni počas nasledujúceho roka: Michal Barniak vo farnosti Banská Bystrica - mesto, Filip Gulai vo farnosti Prievidza - Zápotôčky, Juraj Kiss vo farnosti Prievidza - mesto, Jakub Randis vo farnosti Detva a Tomáš Švingál vo farnosti Veľký Krtíš.

Slavomír Michna

foto: Martin Mičko