Nachádzate sa tu

Domov

Do večnosti nás predišiel spolubrat M. Tóth

     Vo veku 29 rokov nás dňa 20. augusta 2013 vo večerných hodinách náhle opustil náš spolubrat Michal Tóth. Zádušná svätá omša a pohreb zosnulého bude v piatok 23. augusta 2013 o 13.00 h. vo Farskom kostole povýšenia Svätého kríža v obci Svinná (okres Trenčín). Michal Tóth sa narodil 3. októbra 1983 v Trenčíne. Základnú školu vychodil vo Svinnej a gymnaziálne štúdiá absolvoval u piaristov v Trenčíne. Rodinná tragédia spôsobená smrťou matky v Michalovi prehĺbila obdivuhodnú úctu k Nebeskej Matke Panne Márii. Po vykonaní základnej vojenskej služby, na ktorej získal mnoho životných skúseností, 5 rokov pracoval.

     V roku 2009 nastúpil ako bohoslovec do Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici – Badíne, kde v júni tohto roku po štátniciach z pedagogiky a katechetiky úspešne ukončil štvrtý ročník svojho štúdia. Už dlhšiu dobu mal zdravotné komplikácie so zvýšeným krvným tlakom i chrbticou. Náhla smrť spôsobená masívnou embóliou pľúc ho zastihla krátko pred nástupom do piateho ročníka, kedy sa študenti pripravujú na prijatie diakonskej vysviacky.

     Miško v našich srdciach zostáva ako typ Bohu verného a pracovitého človeka, ktorý vynikal viacerými čnosťami. Pre mnohých bol príkladom vytrvalosti, usilovnosti ale i poriadkumilovnosti.

     Seminárne spoločenstvo a najmä ročníkoví spolužiaci s poľutovaním prijali správu o jeho náhlom odchode a vyjadrujú úprimnú sústrasť jeho najbližšej rodine, najmä otcovi. V neustálych modlitbách však ostávajú spojení v nádeji na spásu jeho duše, ktorá ako všetci dúfajú, už teraz hľadí na Božiu tvár.

Michal Válka

video: Ján Jáger