Nachádzate sa tu

Domov

Letné miništrantské tábory

     Letné miništrantské tábory sa tentoraz uskutočnili na Králikoch na chate Mária (prvé dva turnusy: 19. 7. – 1. 8. 2015 pre miništrantov od 9 do 14 rokov) a vo Vysokých Tatrách (tretí turnus: 3. – 5. 8. 2015 pre miništrantov od 15 do 21 rokov). Boli to naozaj plnohodnotne živé, dynamické tábory. Téma táborov bola „Pochodeň svetla“, ktorú sa miništrantom s animátormi na jednej výprave (výlet na Skalku nad Králikmi) podarilo objaviť ako vzácny artefakt zvaný Lumenor. S týmto Lumenorom potom bojovníci svetla porazili tzv. rod teneabralovcov (akože bojovníkov tmy). To bola hlavná téma – samozrejme chlapci boli akoby bojovníci svetla, ktorým sa nakoniec podarilo poraziť tmu. K tejto téme boli priradené aj duchovné zamyslenia, ktoré sprevádzala každý večer modlitba desiatku ruženca svetla.

     Na oboch táboroch bol aj športový deň a na prvom turnuse boli všetci spoločne taktiež na kúpalisku (na druhom to kvôli počasiu žiaľ nevyšlo). Sväté omše slávili spolu so „spoločenstvom bojovníkov“ kňazi ako o. Dušan Rončák, o. František Veverka, o. Jozef Kmec SDB, o. Michal Mališ, o. Peter Baláž, o. Peter Sekereš za čo sú im všetci veľmi vďační. Vďaka patrí aj slečnám kuchárkam Peti Kozárovej a Majke Malíkovej, ktoré varili rôzne pochúťky na obidvoch turnusoch. Na prvom turnuse sa nakoniec zúčastnilo 27 miništrantov a na druhom 20 miništrantov Banskobystrickej diecézy.

     Tretí turnus táborov pre miništrantov od 15 do 21 rokov bol odštartovaný v Tatranskej Štrbe opekačkou a na druhý deň sa všetci spoločne vybrali na túru na Jahňací štít (2230 m.n.m.), ktorý bol nakoniec nimi aj pokorený. Späť sa všetci vrátili naozaj unavení a zničení, kvôli poriadnej búrke aj s krúpami na spätnej ceste. Nakoniec dorazili do Štrby všetci zdraví. Na druhý deň ráno sa spoločne pomodlili ranné chvály, pobalili veci a po veľmi dobrom obede išli naspäť domov na stredné Slovensko. Celkovo s ôsmimi miništrantami tvorili animátori veľmi dobrú partiu a dúfajú, že budúcoročný turnus budú môcť predĺžiť aj o viac dní.

     Celkovo na všetkých táboroch panovala radostná nálada a animátori dúfajú, že miništranti si okrem zážitkov z táborov odniesli aj niečo viac, zvlášť pre svoj osobný rast a duchovný život. Poďakovanie patrí všetkým, ktorý pomáhali s realizáciou všetkých turnusov.

Jozef Slavkovský

foto: Roman Klaška