Nachádzate sa tu

Domov

V Badíne zorganizovali kolokvium na tému charizmatická spiritualita

     V Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne sa v utorok 15. mája uskutočnilo kolokvium pod názvom Nové komunity v Katolíckej cirkvi - charizmatická spiritualita. Stretnutie pripravila Konferencia biskupov Slovenska - už po tretí krát od vydania dokumentu Kongregácie pre náuku viery Iuvenescit Ecclesia, Cirkev sa omladzuje, o vzťahu medzi hierarchickými a charizmatickými darmi pre život a poslanie Cirkvi. 

     Daný dokument podnietil diskusiu biskupov s lídrami charizmatických hnutí na Slovensku o rozličných spôsoboch prežívania viery v Boha. Charizmatická skúsenosť za posledné desiaťročia oslovila veľké množstvo mladých ľudí, a spoločenstvá, ktoré v tejto sfére pôsobia, sa stretávajú aj s rozličnými problémami, ktoré však majú vôľu riešiť v duchu usmernení cirkevnej hierarchie. 

     Podujatie otvoril žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a kľúčové príhovory o charizmatickej skúsenosti a krste v Duchu Svätom predniesli slovenskí redemptoristi Michal Zamkovský a Jozef Mihok. Diskusia v aule pokračovala workshopmi v menších skupinách, ktorých výsledky následne prezentovali jednotliví moderátori. Dotkli sa problému vytvárania jednoty, spolupráce na úrovni farskej pastorácie, ovocia i chápania prejavov obnovy v Duchu Svätom a s ňou spojenej spirituality. 

     Podujatie vyvrcholilo spoločným slávením svätej omše v kaplnke seminára: celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS, príhovor predniesol bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

Zdroj: TKKBS

foto: Jozef Haľko